En Teknolojik Bölümler

Bu yazımızda teknoloji meraklısı olan kişiler için, üniversite sınavlarına hazırlık ve tercih süreçlerinde karşılarına çıkabilecek ve geleceği parlak olan teknolojik bölümlerin incelemesini yaptık. Gelişen sistemler ve teknoloji ile birlikte hayatımıza sonradan dahil olan birçok mesleği ve meslek gurubunu yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Teknoloji meraklısı gençler tarafından en fazla tercih edilen ve popülerliğini devam ettiren bölümlerden bir tanesi olarak karşımıza bilgisayar programcılığı bölümü çıkmaktadır. Bilgisayar programcılığı bölümünde, öğrenciler yazdığı kodlar ile yazılımların düzgün olarak çalışması sağlanıyor, yani bilgisayarlarımızın ve akıllı cihazlarımızın en temel fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için sistemsel altyapılar hazırlanıyor. Geleceğe daire en önemli meslek grupları içerisinde de yer alan bilgisayar programcılığı teknolojinin gelişmesiyle birlikte, gelişimini sürdüren bölümler arasında yer alıyor.

Listemizin ikinci sırasında ise inşaat mühendisliği bulunuyor. Asıl konumuz yapılar olmasa bile, Dubai’de yer alan ‘’Burç Halife’’ dünyanın en yüksek ve görkemli yapıları arasında yer alırken, San Francisco’da yer alan Golden Gate ise dünyanın en güzel köprüleri arasında gösteriliyor. Bu yapılardan bahsetmemizi sağlayan kişiler ise inşaat mühendisleri olarak karşımıza çıkıyor. Hükümetlerin uygulamış oldukları kentsel dönüşüm projeleri ve yeni imara açılan alanlarla birlikte inşaat mühendisleri son teknoloji sistemleri kullanarak yeni mimari yapılar ortaya çıkarıyor buda bölümün en teknolojik bölümler arasında yer almasına olanak sağlıyor.

Listemizin üçüncü sırasında yer alan yazılım geliştiriciliği bölümü de gelişen teknoloji ile birlikte, yeni istihdamların en fazla sağlandığı alanlar içerisinde yer alıyor. Günümüzde neredeyse her alanda farklı yazılımlar kullanıyoruz. Akıllı telefonlarımızdan, kullandığımız son model araçlara kadar, hatta son zamanlarda akıllı ev sistemlerinden, incelediğimiz web sitelerine kadar her alanda çeşitli yazılımlara ihtiyaç duyuyoruz. Yazılım mühendisliği ve yazılım geliştiriciliği de burada karşımıza çıkıyor. Belirli kodlama bütünü ile, yeni teknolojileri hayatımıza sokma amacı taşıyan bölümler, insan hayatını kolaylaştırdığı gibi, ekstradan birçok iş yükünü de insanların omuzlarından çekip alıyor.

 

Eğer teknolojiye ilgi duyan, araştırmacı ve öğrenmeye açık bir karaktere sahipseniz yukarıda sizler için belirtmiş olduğumuz üç bölüm ve meslek, gelecek yıllarda da popülaritesini kaybetmeden hayatımızda olmaya devam edecek meslek grupları olarak görünüyor. Başarılı bir tercih süreci geçirmenizi temenni ediyor, bu süreçte çok ince eleyip sık dokuyarak kişisel yeteneklerinize uygun bir meslek grubu tercih etmenizi ümit ediyoruz.