Mezun Olunca İş Bulma İhtimali Yüksek Olan Üniversite Bölümleri

Türkiye'de gençlerde işsizlik oranı neredeyse %30’lara ulaşmış durumda ve bu yüzden de üniversite sınavından sonra bölüm tercih ederken mezun olduktan sonra iş bulma kolaylığı da göz önünde bulunduruluyor. 

Henüz ilgi alanınızı keşfedememiş bir gençseniz ve üniversitede okuyacağınız bölümlerle ilgili araştırma yapıyorsanız, istihdamı yüksek bölümlere göz atarak kendinize yakın gördükleriniz arasından tercih yapabilirsiniz. 

Özellikle sağlık alanıyla ilgili bölümlerden mezun olanlara çok daha fazla ihtiyaç duyulmaya başlandığı ve gelecekte de bu ihtiyacın artacağı öngörülüyor. Bunun yanında teknoloji, bilgisayar ve elektronik ile ilgili bölümlerinde okuyanların da iş bulma hızı araştırmalara göre oldukça yüksek görünüyor. 

 

Sağlıkçılar

Doktorlar, hemşireler, fizik tedaviciler, beslenme uzmanları… Sağlıkçı olarak genel bir çatıda toplanan bu mesleklerin önemi hızla artıyor. Özellikle koronavirüs pandemisi sürecinde sağlıkçılara duyulan ihtiyaç iyice görünür hale geldiği için sağlıkçıların değeri daha da iyi anlaşıldı diyebiliriz.

Gelecekte bozulan dünya yapısı ve beslenme düzeninin de etkisiyle ortaya çıkacak birçok farklı hastalıkla mücadelede sağlık alanında çalışanların rolünün daha da mühim hale gelmesi bekleniyor. Eğer üniversiteye hazırlanıyor ve bölüm seçmekte zorlanıyorsanız ve meslekte manevi tatmine de büyük önem veriyorsanız sağlık alanında çalışma yolunda ilerlemek sizin için doğru tercih olabilir. 

 

Psikoloji Uzmanı

İnsanlık tarihi kadar uzun bir geçmişe sahip olan psikoloji alanının bu listede yer almasına şaşırmamışsınızdır. Değişimin bu kadar baş döndürücü olduğu çağımızda insanlar hiç olmadığı kadar çok psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyor. 

Yakın zamanda yarı robot insanlardan, yapay bedenlere aktarılan hafıza kartlarından bahsedecek olabiliriz… Tüm bu süreçte psikolojik adaptasyonu destekleyecek olanlar sizce kimler olacak? Elbette psikologlar!

 

Tekstil Mühendisliği

Moda ve giyim sektörü neredeyse krizlerden en az etkilenen alanlar arasında yer alıyor. Ekonomik daralma oldukça kişilerin giyim bütçelerinden fedakarlık edecekleri düşünülse de gerçekte durum aslında öyle olmuyor ve bu sektör hep canlılığını bir şekilde koruyor. 

Tekstil mühendisleri ülkemizde en kolay iş bulan kişiler arasında yer alıyor. TUİK verilerine göre bir tekstil mühendisi ortalama 4 aylık bir sürede iş bulabiliyor. 

 

İnşaat Mühendisliği, Mimarlık ve İç Mimarlık 

Artan dünya nüfusu için barınma ihtiyacı da günden güne artıyor. En büyük gereksinimlerden biri de elbette yeni evler ve yaşam alanları oluyor. Bu yüzden inşaat mühendislerine, mimarlara ve iç mimarlara her zaman ihtiyaç duyuluyor. 

Bina yapımlarında basit tasarımların ötesine geçmek isteyenlerin sayısı da arttığı için özellikle yaratıcılığını ortaya koyabilen mimarlar ve iç mimarlar maddi kazanç olarak da oldukça tatmin edici seviyelere ulaşabiliyor. 

 

Endüstriyel Tasarımcı 

Çevremizdeki nesnelere bakışımız artık değişmiş durumda, elimize aldığımız herhangi bir ürünün hayatımızı kolaylaştırmasını ve bizim için en uygun ve verimli halde olmasını bekliyoruz. Basit bir sandalyenin bile artık onlarca belki yüzlerce çeşidi var.

İhtiyaca, zevke ve hatta kişiye özel bunca tasarımı ortaya çıkaranlar; endüstriyel tasarımcılar. İsteklerin sınırsızlaştığı günümüzde bu meslek erbaplarına ihtiyaç git gide artıyor. 

 

Teknoloji Alanı Uzmanları

Bilgisayar mühendisleri, elektrik-elektronik mühendisleri ve makine mühendislerini genel olarak teknoloji alanı uzmanları olarak nitelendirebiliriz. Oldukça kolay iş bulabilen bu meslek mensuplarının kariyerde yükselmeleri için ise alanlarındaki gelişmeleri mutlaka takip etmeleri gerekiyor.

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir mottosu size yakın geliyorsa ve teknolojinin gelişim hızı size heyecanlandırıyorsa bu alanda çalışması gereken kişilerden biri de siz olabilirsiniz!