En İyi Üniversite Şehirleri ve İmkanları

Üniversite tercihlerinin yaklaşması ile birlikte öğrenciler Akademik hayatlarına devam edebileceği ve öğrenciler için geniş imkanlara sahip üniversite ve şehirleri seçme konusunda detaylı araştırmalara başladı. 2020 yılı itibari ile Türkiye’de toplamda 206 üniversite varlığını devam ettirmektedir. Bu üniversitelerden 129 tanesi Devlet üniversitesiyken, 77’si ise vakıf üniversitesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

En iyi üniversiteler ve şehirler sıralamasında ilk olarak Eskişehir karşımıza çıkıyor. Eskişehir öğrenci şehri olarak bilinmekle beraber, yaşam standartları olarak ta öğrencilerin en fazla memnun olduğu şehir olarak karşımıza çıkıyor. Eskişehir de toplamda 3 üniversite bulunuyor ve öğrenciler için birçok sosyal alan bulunuyor.

Listede ikinci sırada karşımıza çıkan şehirlerden olan Aydın’da mezun olan öğrenciler arasında yapılan anketlere göre memnuniyet sayısının yüksek olduğu şehirler arasında yer alıyor. Aydın Ege bölgesinde yer almakla birlikte gelişen yapısıyla öğrenciler tarafından en fazla tercih edilen şehirlerden bir tanesi haline gelmiş durumda.

Listenin üçüncü sırasında ise sadece öğrencilerin değil tüm Dünya’nın ilgi odaklarından bir tanesi haline gelen turizm şehrimiz Antalya bulunuyor. Antalya gerek turizmciler için gerek öğrenciler için sunmuş olduğu eşsiz imkanlarla listede üst sıralara olan yükselişini devam ettiriyor. Antalya’da yer alan Akdeniz Üniversitesi’nin özellikle sağlık alanında Türkiye’de birçok yeni girişimde bulunduğu ve daha önceden ülkemizde yapılmayan birçok ciddi ameliyatı da başarı ile gerçekleştirdiği biliniyor.

Listenin dördüncü sırasında ise herkesi büyüleyen güzelliğiyle İzmir yer alıyor, ulaşım ağının geniş olması ve tıpkı Eskişehir gibi öğrencilere büyük olanaklar sağlamasıyla, devlet ve özel üniversitelerinin kalitesiyle rakip şehirlerini bir adım geride bırakmayı başaran İzmir öğrenciler tarafından en çok tercih edilen dördüncü şehir olarak listemizde yer alıyor.

 

Listemizin parlayan yıldızlarından bir tanesi de Isparta oluyor, küçük bir şehir olmasına rağmen, oldukça fazla öğrencinin eğitim hayatına devam ettiği Isparta, Türkiye’de aynı zamanda yaşanılabilir şehirler listesinde de üst sıralarda yer alıyor. Süleyman Demirel Üniversitesi ise devasa kampüsü ve öğrencilere sunmuş olduğu eşsiz olanaklarla, son dönemlerde üniversiteler arasında adını sıkça duymaya başladığımız bir üniversite ve yerleşke olarak karşımıza çıkıyor.