Üniversite Sınavında Biyoloji Netlerini Yükseltmenin 9 Yolu

Biyoloji dersi sözel bölümüne yatkın olan eşit ağırlıkçılar için genelde güzel bir ders olsa da sözel dersleri sevmeyen sayısalcılar için ise yük olarak görülebilir. Sonuç olarak ise uygun yöntemlerle çalışıldığında başarılı olma oranı oldukça yüksek olabilecek bir derstir. Ayrıca biyoloji aslında kendinizi, bedeninizi, çevrenizi algılamak için de çok önemli bir derstir. Bu açıdan bakmaya başladığınızda çalışmaktan da daha çok keyif alma olasılığınız artar. 

 

1)Sesinizi Yükseltmekten Çekinmeyin

Odanızdan kendi kendinize konuşma sesleri geldiğinde ebeveynleriniz biraz endişelenebilir ama biyoloji gibi sözel ezber de gerektiren dersleri çalışmaktan verim almanın en iyi yollarından biri de sesli çalışmaktadır. Bir konuyu çalıştıktan sonra tekrar ederken sesli tekrar yapın, hatta bazı bölümleri sevdiğiniz şarkılara uyarlayarak çalışırsanız unutma ihtimaliniz oldukça düşecektir. Üstelik çalışmak da daha eğlenceli hale gelecektir. 

 

2)Resim Yapmayı Sevenlere Özel Yöntem

Biyoloji çalışırken birçok canlının farklı sistemlerini öğreniriz ve bir sürü şekille de karşı karşıya kalırız. Bunları ve bütünlerin elemanlarını daha iyi aklınızda tutabilmek için kendiniz şekiller çizip, bütünün parçalarından oklar çıkararak isimlerini yazabilirsiniz. Bunları yapışkanlı not kağıtlarına çizip çalışma masanıza da yapıştırabilirsiniz. 

 

3)Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

“Bilmemek değil öğrenmemek ayıp.” sözü biyoloji için oldukça uygundur çünkü biyolojide çok fazla detay bilgi vardır ve bunları iyi öğrenmek istiyorsanız, anlamadığınız noktalarda derslerde soru sormaktan asla çekinmemelisiniz. Bir konuyu çalıştıktan sonra bile test çözme aşamasında çalışmanızda görmediğiniz detay bir bilgi ile de karşılaşabilirsiniz. Bu tip durumlarda notlarınıza ekstra bilgileri eklemeyi unutmamalısınız. Ayrıca birden fazla kaynaktan çalışmak da biyoloji dersi için faydalıdır. 

 

4)Notlarınızla Bilimi Basitleştirin

Biyoloji sadece kitaptan çalışılarak ya da öğretmenin anlattıklarını aynen deftere geçirerek kolay anlaşılabilir bir ders değildir. Notlarınız arasında mutlaka kendi anlayacağınız basit dili de kullanın. Bilimsel terimler arasında boğulmadan, kendiniz daha basit bir biyoloji not alma dili oluşturmaya çalışın. 

 

5)Sesli Kayıtlardan Faydalanın

Biyoloji sözel bir ders olduğu için yolda giderken arada kulaklığınızı takıp konularla ilgili birçok platformda bulunan ve konu tekrarlarını içeren ses kayıtlarını dinleyebilir ya da videoları izleyebilirsiniz. 

 

6)Her Konuya Aynı Özeni Gösterin

Biyoloji hayatla çok bağlantılı olduğu için bazı konular size çok basit ve çalışılmasına bile gerek olmayan konular gibi gelebilir. Bu tuzağa düşmeyin. En basit görünen konular içinde bile bilmediğiniz detay bilgiler olabilir. Bu yüzden biyoloji çalışırken her konuya aynı değeri vermelisiniz. 

 

7)Verilen Bilgilere Dikkat Edin

Biyoloji soruları çözerken direkt soruya odaklanmak doğru değildir. Size verilen bilgileri de dikkatlice okumalısınız. Muhtemelen o bilgiler sayesinde zaten doğru cevabı bulabilirsiniz. Ayrıca verilen bilgilere göre cevap vermeniz isteniyorsa ekstra yorum katmaktan da kaçınmanız gerekir. Bu durum da düşülen tuzaklar arasında yer alır. 

 

8)Uzun Sorulardan Korkmayın

Çoğu bölümde olduğu gibi biyoloji bölümünde de aslında uzun olan sorular daha kolay sorular olabilmektedir. Ancak üniversite adayı sorunun uzunluğunu görünce korkuya kapılır. Sakin olun, elinizde ne kadar çok veri varsa muhtemelen soruyu çözmeniz o kadar kolay olacaktır. 

 

9)Soru Çözerken Önce Sözel Kısma Odaklanın

Biyoloji sorularında grafikler, tablolar ve farklı şekiller karşınıza çıkabilir. Burada izlenmesi gereken yok biraz edebiyat bölümü paragraf sorularında izlenmesi gereken yola benzerdir. Yani öncelikle soruyu okumalı sonra soru ile ilgili verileri incelemelisiniz.